Ręce do góry (1967)

Film zbudowany jest z dwóch części. Pierwsza składa się z luźno połączonych ze sobą ujęć: wspomnień i refleksji filozoficznych dotyczących twórczości filmowej i losu artysty we współczesnym świecie. Druga przedstawia zjazd absolwentów Akademii Medycznej w dziesiątą rocznicę ukończenia studiów. Po północy bankiet przeradza się w alkoholowe szaleństwo. W przerwach odczytywane są listy i telegramy od tych, którzy nie dotarli na spotkanie.
Jeden z telegramów ma dość prowokacyjną treść i wzbudza złość w grupie kolegów. Postanawiają udać się do autora tego telegramu, by nauczyć go szacunku...

Ostatni z czterech filmów o losach Andrzeja Leszczyca (alter-ego samego reżysera).




Produkcja: 1967
Premiera: 21 styczeń 1985

Reżyseria:


Muzyka:
(muzyka oryginalna)
(muzyka w "Prologu")
(motyw muzyczny z kompozycji "Kosmogonia"")

Obsada:
Andrzej Leszczyc - Zastawa
Alfa
Opel Rekord
Romeo
Wartburg
Alan Bates
Wiktor (w części "Prolog")
Jane Asher
- (w części "Prolog")
David Essex
- (w części "Prolog")
Bruno Ganz
- (w części "Prolog")
- (w części "Prolog")
Mike Sarne
- (w części "Prolog")
Gerald Scarfie
- (w części "Prolog")
Volker Schlöndorff
- (w części "Prolog")
- (w części "Prolog")
Fred Zinnemann
- (w części "Prolog")
i inni


Notatki:
Pierwotnie film został zrealizowany w 1967 roku jako 74-minutowy film czarno-biały. Nie został jednak dopuszczony na ekrany kin przez komunistyczną cenzurę, co stało się głównym powodem wyjazdu reżysera z Polski. Kiedy w 1981 roku podczas krótkiego okresu rozluźnienia cenzury dzięki powstaniu "Solidarności" zaistniala możliwość rozpowszechniania filmu w kinach, Jerzy Skolimowski dokręcił kolorowy już prolog. Niestety, zanim ukończył realizację tej nowej wersji filmu, nastał stan wojenny i kres "karnawału Solidarności".
Ostatecznie film wszedł jednak na ekrany w 1985 roku - bez prologu, w nieznacznie zmienionej czarno-białej wersji oryginału nakręconego w 1967 roku.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.141122

(POL) polski,



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz